Za upchaté potrubie môže človek a jeho činnosť

Kanalizácia je súčasťou bytov, ktoré sú na ňu napojené, odvádzajú nečistoty z prevádzok a domácností, no o ich čistotu sa treba aj preventívne starať, aby nedochádzalo k upchatiu. V štádiu, keď už ďalší odpad nechce odtiecť, ale vracia sa späť, treba kontaktovať špecializovanú firmu na jej vyčistenie. Používanie WC, sprchy či umývadiel je bežná záležitosť, to znamená, že denne sa do kanalizácie dostane množstvo odpadových látok z domácností a ostatných prevádzok. Vyliate jedlo, mastnota a oleje však časom urobia svoje, stuhnú, nalepia sa na steny potrubia a postupne ho úplne upchajú. Na tento stav je potom vhodné len špeciálne čistenie, ktoré sa vykonáva elektromechanicky alebo vysokým tlakom vody.

Každý odtok treba udržiavať čistý

Nechať dôjsť upchatie potrubia až do stavu, keď sa odpad vracia späť do bytu a vyráža v dreze či WC, je nezodpovedné. Odstaví tak všetky napojené prevádzky na nejaký čas, kým sa nevyčistí. Elektromechanický spôsob čistenia sa vykonáva krtkovanie Ab-krtkovanie.sk oceľovou strunou, ktorá je napojená na elektromotor v mobilnom zariadení. Po zapnutí motora sa špirála roztočí a vykonáva vibračný aj rotačný pohyb a zároveň tým so sebou strháva aj nánosy nečistôt a špiny zo stien potrubia.

Pri využívaní sily vody pod vysokým tlakom sa používa vysokotlakové zariadenie, ktoré má čerpadlo a je zabudované vo vozidle, hadica naňho napojená je v dĺžke až 100 metrov s dýzou na konci. Tá sa dá vymeniť podľa potreby, voda sa pod vysokým tlakom pustí hadicou do potrubia, a tá vymyje z neho všetko nepotrebné, mastnotu a ostatné nečistoty. Jeho nevýhoda je, že môže dôjsť k vyplaveniu vody a odpadu do okolia, preto tento spôsob nie je vhodný všade.

Kontrola a prevencia majú opodstatnenie

Ako v každom odvetví, aj tu je dôležitá prevencia, predchádzať haváriám je jednoduchšie ako riešiť už hotový problém. Firmy sú však pripravené pomôcť vám 24 hodín denne aj počas voľna či sviatkov, sú to profesionáli, ktorí vedia, ako vám pomôcť.